هشت بهشت
مجتمع مسکونی هشت بهشت شاهرود

شب یلدا یا شب چله آخرین روز آذرماه، شب اول زمستان و درازترین شب سال است.ایرانیان باستان با باور اینکه فردای شب یلدا با دمیدن خورشید، روزها بلند تر شده و تابش نور ایزدی افزونی می یابد، آخر پاییز و اول زمستان را شب زایش مهر یا زایش خورشید می خواندند و برای آن جشن بزرگی برپا می کردند.

این جشن در ماه پارسی «دی» قرار دارد که نام آفریننده در زمان قبل از زرتشتیان بوده است که بعدها او به نام آفریننده نور معروف شد.

نور، روز و روشنایی خورشید، نشانه هایی از آفریدگار بود در حالی که شب، تاریکی و سرما نشانه هایی از اهریمن. مشاهده تغییرات مداوم شب و روز مردم را به این باور رسانده بود که شب و روز یا روشنایی و تاریکی در یک جنگ همیشگی به سر می برند. روزهای بلندتر روزهای پیروزی روشنایی بود، در حالی که روزهای کوتاه تر نشانه یی از غلبه تاریکی.

● پیشینه جشن

یلدا و جشن هایی که در این شب برگزار می شود، یک سنت باستانی است. این جشن مراسمی آریایی است و پیروان میتراییسم آن را از هزاران سال پیش در ایران برگزار می کرده اند. یلدا روز تولد میترا یا مهر است. این جشن به اندازه زمانی که مردم فصول را تعیین کردند کهن است.

● مراسم و آداب جشن

برای در امان بودن از خطر اهریمن، در این شب همه دور هم جمع می شدند و با برافروختن آتش از خورشید طلب برکت می کردند.

آیین شب یلدا یا شب چله، خوردن آجیل مخصوص، هندوانه، انار و شیرینی و میوه های گوناگون است که همه جنبه نمادی دارند و نشانه برکت، تندرستی، فراوانی و شادکامی هستند. در این شب هم مثل جشن تیرگان، فال گرفتن از کتاب حافظ مرسوم است. حاضران با انتخاب و شکستن گردو از روی پوکی و یا پری آن، آینده گویی می کنند.

جشن شب یلدا جشنی است که از ۷ هزارسال پیش تاکنون در میان ایرانیان برگزار می شود. ۷ هزار سال پیش نیاکان ما به دانش گاه شماری دست پیدا کردند و دریافتند که نخستین شب زمستان بلندترین شب سال است.


نوشته شده در تاريخ دوشنبه بیست و نهم آذر 1389 توسط مهدی رستمی

مارک زوکربرگ (Mark Zuckerberg)، موسس فیس بوک برای مجله تایم، چهره سال شناخته شد.

خبرگزاری اتریش گزارش داد، این مجله که در نیویورک به چاپ می رسد، روز چهارشنبه این آمریکایی را به این دلیل چهره برگزیده سال خود معرفی کرد که وی با شبکه آنلاین خود زندگی کل جوامع را تغییر داده است.

پشت سر زاکربرگ، افرادی شامل حزب چای آمریکا، حامد کرزای، جولیان آسانژ، از موسسان ویکی لیکس و کارگران معدن شیلیایی قرار داشت.

مرد سال که از سال 1999 به چهره سال تغییر نام داد، از سال 1927 در این مجله تعیین می شود. سال گذشته، بن برنانکه، رییس بانک فدرال رزرو آمریکا به عنوان چهره سال معرفی شد.


نوشته شده در تاريخ شنبه بیست و هفتم آذر 1389 توسط مهدی رستمی

صبح امروز تلويزيون اعلام كرد كه جنگل هاي اولنگ شاهرود هم دچار حريق شده اند. براي اينكه بدانيد چه سرمايه اي در حال سوختن است، گزارش تصويري زير را از اولنگ ببينيدكه مربوط است به زماني كه آتش به خرمنش نيفتاده بود.نوشته شده در تاريخ یکشنبه بیست و یکم آذر 1389 توسط مهدی رستمی

در سال اول هجرت در طائف متولد شد او يك جوانمرد رشيد و با هوش و سر شار از همت عالي بود
مختار در كوفه سكونت داشت . هنگامي كه حضرت مسلم عليه السلام نمايند ه امام حسين عليه السلام به كوفه آمد و در حمايت از او و بيعت گرفتن از مردم برا ي او كوشش فراوان كرد .
مختار شيعه و معتقد به امامت حضرت علي عليه السلام و امام حسن و امام حسين عليه السلام بود پس از شهادت مسلم مختار را نزد ابن زيادآوردند ابن زياد به او گفت : اي پسر عبيد اين تو بودي كه با دشمنان ما بيعت كردي ؟ ابن زياد دستور داد مختار را زنداني كنند ميثم تمار د رزندان بود به مختار گفت تو روزي خروج ميكني و انتقام خون امام حسين عليه السلام را از دشمنان مي گيري و اين شخص ( ابن زياد ) را كه ميخواهد ما را بكشد خواهي كشت .
هنگامي كه سر بريده امام حسين عليه السلام را نزد ابن زياد آوردند ابن زياد براي اين كه پيروزي خود را به مختار نشان دهد دستور داد او را از زندان آوردند مختار در آن مجلس گريه سختي كرد و بي هوش شد وقتي به هوش آمد گفت در انتظار روزي هستم دمار از روزگار شما در آورم ابن زياد تصميم قتل او را گرفت ولي مشاورانش صلاح نديدند و او را به زندان بر گرداندند .
ابن زياد مختار را آزاد كرد به شرط اينكه سه روز بيشتر د ركوفه نماند وگرنه كشته خواهد شد يزيد در روز پنجشنبه 14ربع الاول سال 63 ه.ق. مرد و مدت خلافتش دو سال و هشت ماه بود مختار از حجاز به كوفه آمد و به خانه ي خود رفت بزرگان شيعه را به خانه ي خود دعوت كرد و به آن ها گفت من از طرف محمد حنيفه (پسر امام علي عليه السلام ) براي مطالبه خون اهلبيت و كشتن دشمنان امده ام و در كوفه دوباره او را زندان كردند . مختار در همان زمان مخفيانه به افراد نامه مي نوشت و با انها تماس داشت كم كم رابطه مردم كوفه با او زياد شد و او با اين كه در زندان بود مردم با او بيعت مي كردند وقتي آزاد شد مردم با او تماس گرفتند و شيعيان گروه گروه آمدند و با او بيعت كردند در اين هنگام ابراهيم پسر مالك كه سردار شجاعي بود و طرفدار بسياد داشت به مختار پيوست و جنگ سختي در گرفت .
عبد الله ابن مطيع حاكم كوفه با اين كه طرفداران بسيار داشت نتوانست د ربرابر مختار مقاومت كند با قيافه زنانه از ساختمان فرمانداري خارج شد و همراهان او امان خواستند كه به انها داده شد .
مختار وارد دار الاماره گرديد و كم كم سراسر كوفه و حوالي آن در تحت تسخير مختار در آمد و اين جريان بعد از يك سال از شهادت سليمان ابن صرد(1)مي گذشت تحقق(2) يافت و در اين فرصت مختار دستو ر داد سران سپاه عمر سعد را كه در خون امام حسين عليه السلام شركت نموده بودند دستگير كرده و همه را با شديدترين بر خورد به هلاكت رسانيدند . و افرادي مانند خولي و شمر و عمر سعد و حرمله را به مجازات سخت دينوي رسيدند و نقل شده كه مختار هجده هزار نفر از آنها را كشت .

نوشته شده در تاريخ شنبه بیستم آذر 1389 توسط مهدی رستمی
نزدیک به سه هفته است که جنگل های استان سرسبز گلستان می سوزند و این آتش سوزی همچنان ادامه دارد. دیروز هم خبر رسید که آتش، 30 هکتار از جنگل های "ابر" در شاهرود را دربر گرفته و آن طور  که دفتر استانداری سمنان اعلام کرده، وضعیت جوی و وزش باد بر میزان نگرانی ها افزوده و بیم آن می رود که آتش، پهنه بیشتری از جنگل های گلستان و سمنان را دربر می گیرد.

آتش سوزی در جنگل های گلستان و سمنان نشان داد که مدیریت بحران و نگهداری از جنگل ها و منابع طبیعی در کشور تا چه اندازه فشل و ناکارآمد است والا حجم اولیه آتش آنچنان وسیع و عمیق نبود که نتوان از عهده اش برآمد.
کمبود وسایل هوایی اطفای حریق، با توجه به جنگلی و بعضا مرتفع بودن منطقه را شاید از عمده ترین دلایل ناکامی بزرگ اخیر دانست.
در حالی که در کشور ما، حجم عظیمی از بودجه ها، صرف مسایل غیرضرور مانند برگزاری همایش ها و بریز و بپاش ها می شود، برای حفظ و نگهداری از "جنگل های رو به زوال کشور"، بودجه چندانی در نظر گرفته نمی شود به گونه ای که امکانات هوایی اطفای حریق در همان حد و حدود قدیمی و مستهلک باقی مانده اند و نتیجه اش هم همین می شود که می بینیم: سوختن سرمایه های ملی جلوی چشمان بهت زده ملت؛ همین!
صحبت از پژمردن يك برگ نيست .................... واي جنگل را بيابان مي كنند !!!


نوشته شده در تاريخ پنجشنبه هجدهم آذر 1389 توسط مهدی رستمی

پت و مت دكتراي مهندسي عمران گرفتند و الان جزو هيئت علمي دانشگاهند!ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ سه شنبه شانزدهم آذر 1389 توسط مهدی رستمی

بقيه چهره هاي هنرمندانه را در ادامه مطلب ببينيد (حتماً)!ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ دوشنبه پانزدهم آذر 1389 توسط مهدی رستمی

ویکی لیکس (WikiLeaks) سازمانی بین المللی است که در سوئد پایه گذاری شده و نقد ها و فاش سازی های اینترنتی از مدارک حساس سازمان های دولتی را با نام مستعار منتشر می کند و نام و نشان منبع آن ها را فاش نمی کند.
 سایت ویکی لیکس در سال ۲۰۰۶ توسط انتشارات سانشاین (Sunshine Press) راه اندازی شد. پس از یک سال از راه اندازی، این سایت اعلام کرد که آرشیوی بالغ بر ۱٫۲ میلیون مدرک دارد.
 سایت جنجالی ویکی لیکس وابسته به یک سازمان غیر دولتی است.
 ویکی لیکس سازمانی متشکل از گروه هایی با هدف واحد در سراسر جهان است که توسط ژولین آسانژ، یکی از طرفداران آزادی اطلاعات که زمانی هکر بوده، بنیانگذاری شده است.
 او و همکارانش که اغلب وکیل هستند برای حفظ هویت افشاکنندگان از راهنمایی کارشناسانی مانند بن لوری که از پیشگامان تعریف پروتکل امنیتی اس اس ال «لایه سوکت های امن» برای انتقال امن اطلاعات از طریق اینترنت است، بهره می برند.

 تاریخچه

 اولین بار که ویکی لیکس در دسامبر سال ۲۰۰۶ در اینترنت قرار گرفت، باعث برانگیختن دیدگاه هایی متفاوت شد. بعضی ضمن تمجید از عملکرد این پایگاه از آن به عنوان پدیده ای در عرصه روزنامه نگاری تحقیقاتی یاد کردند، این در حالی است که گروهی دیگر عملکرد این پایگاه را خطری در زمینه روزنامه نگاری دانستند.
 افشاگری ها درباره جنگ عراق و افغانستان
 افشای بیش از ۹۲ هزار سند سری ارتش آمریکا درباره جنگ افغانستان خشم مقامات واشینگتن را برانگیخت.
 مدیران سایت ویکی لیکس که اخبار پشت پرده را افشا می کنند، این اسناد را از طریق روزنامه های نیویورک تایمز آمریکا، گاردین بریتانیا و مجله اشپیگل آلمان در اختیار عموم قرار دادند.
 اسناد منتشر شده حاوی جزئیات دقیق جنگ افغانستان در سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۰ بود.
 با این حال در حالی که وزارت دفاع آمریکا، ارزیابی خسارت های ناشی از انتشار هزاران سند سری درباره جنگ افغانستان توسط وب گاه ویکی لیکس به هفته ها زمان نیاز دارد، ویکی لیکس مدعی شد که هنوز ۱۵ هزار سند محرمانه دیگر در اختیار دارد.
 رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا انتشار این اسناد توسط وب گاه «ویکی لیکس» را برای جان سربازان آمریکایی، متحدان و طرفداران این کشور در افغانستان بطور بالقوه خطرناک دانسته و هشدار داده است که به اعتبار ایالات متحده در جهان لطمه خواهد زد.
 مقام های آمریکایی از وب گاه ویکی لیکس خواسته اند پانزده هزار سند محرمانه دیگر را که در مورد جنگ افغانستان در اختیار دارند، منتشر نکند. این اسناد غیر از هفتاد و پنج هزار سندی است که هفته گذشته از طریق سایت ویکی لیکس به رسانه ها درز کرد.
افشای اسناد محرمانه وزارت خارجه آمریکا
 ویکی لیکس در تاریخ ۲۸ نوامبر ۲۰۱۰ میلادی (۷ آذر ۱۳۸۹) بخش هایی از اسناد و گزارش های طبقه بندی شده وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا را که بالغ بر ۲۵۰ هزار سند محرمانه از وابسته های دیپلماتیک ایالات متحده آمریکا در همه نقاط جهان می شود را منتشر کرد.
 در تاریخ ۲۸ نوامبر ۲۰۱۰، سرور وب گاه ویکی لیکس، یک ساعت قبل از افشای اسناد محرمانه وزارت خارجه آمریکا مورد حمله عدم سرویس دهی قرار گرفت اما با این وجود پنج نشریه معتبر بین المللی از جمله نیویورک تایمز، گاردین، اشپیگل، ال پایس و لوموند به صورت هم زمان، بخش هایی از این اسناد محرمانه را منتشر کردند.


نوشته شده در تاريخ پنجشنبه یازدهم آذر 1389 توسط مهدی رستمی

با کلیک بر روی لینک های زیر می توانید به پست مربوطه بروید و آهنگ مورد نظر را دانلود نمایید.

آلبوم «از روی سادگی» — شامل ۸ آهنگ — تاریخ انتشار ۱۳۷۸
آلبوم گروه دارکوب – - مهران مدیری ۲ آهنگ را به عنوان خواننده مهمان اجرا کرده است - انتشار مرداد ۱۳۸۹
آهنگ سریال شبهای برره — تیتراژ آغازین
آهنگ سریال باغ مظفر — تیتراژ آغازین و موسیقی متن
آهنگ سریال قهوه تلخ — تیتراژ آغازین
آهنگ سریال مهر و ماه — تیتراژ پایانی
آهنگ فیلم همنفس — تیتراژ پایانی
آهنگ ساز شکسته — با همراهی هومن نبوی
آهنگ آره بارون میومد — آهنگ اصلی و آهنگ اجرا شده در کنسرت

منبع: cjnevesht.com


نوشته شده در تاريخ دوشنبه هشتم آذر 1389 توسط مهدی رستمی

ايران در سیزدهمین روز از بازی‌ها با ۲۰ مدال طلاۀ ۱۲ نقره و ۲۵ برنز بعد از چین، کره و ژاپن چهارم شد.

رده بندي نهايي مدال‌هاي بازي‌هاي آسيايي 2010 گوانگجو به شرح زير است:

1- چين؛ 199 طلا، 119 نقره و 98 برنز

2- كره‌جنوبي؛ 76 طلا، 65 نقره و 91 برنز

3- ژاپن؛ 48 طلا، 74 نقره و 94 برنز

4-ايران؛ 20 طلا، 14 نقره و 25 برنز

5-قزاقستان؛ 18 طلا، 23 نقره و 38 برنز

6-هند؛ 14 طلا، 17 نقره و 33 برنز

7-تايوان؛ 13طلا، 16 نقره و 38 برنز

8-ازبكستان؛ 11 طلا، 22 نقره و 23 برنز

9-تايلند؛ 11 طلا، 9 نقره و 32 برنز

10-مالزي؛ 9 طلا، 18 نقره و 14 برنز

مقام‌های ایران در بازی‌های آسیایی قبلي را در ادامه مطلب بخوانيد...ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ شنبه ششم آذر 1389 توسط مهدی رستمی
.: Weblog Themes By Blog Skin :.

خرید شارژ

فروشگاه اينترنتي ايران آرنا

تفریح و سرگرمی

دانلود